img

Mersin'de kadınlar hem kazanıyor hem sosyalleşiyor


Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Üretici Kadın Stantları’, kadınlara gelir kapısı olmaya devam ediyor. Her ay farklı lokasyonlarda kurulan üretici kadın stantlarının son adresi, Akdeniz ilçesinde yer alan Yoğurt Pazarı oldu. Pazar alanında kurulan stantların başına geçen üretici kadınlar, birbirinden değerli el emeği ve doğal ürünleri satışa sundu. Mersinlilerin de yoğun ilgisine sahne olan pazarda bal, kuru meyveler, erişteler, ev yemekleri, organik sebzeler gibi birçok ürün satışa sunuldu. Kurulan pazarda vatandaşlar doğal ürünlerin, kadınlar ise kazanç elde etmenin tadını çıkardı.

“Buradaki diğer kadınlarla fikir alışverişi yapıyoruz”

Pazarda stant açan üretici kadınlardan Selma Yılmaz, yaklaşık 2 yıldır üretici kadın stantlarında yer aldığını ve çok memnun olduğunu söyledi. Büyükşehir’in, ulaşımına da yardımcı olduğunu belirten Yılmaz, “Toroslar’a bağlı Çamlıdere Köyü’nden geliyorum. Büyükşehir’in görevlileri sabahtan geldiler, beni evimden alıp buraya getirdiler, pazar bitince de geri götürecekler. O kadar mutluyum ki bunun için. Böyle güzel etkinlikler için Büyükşehir’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

“İnsanlara sağlıklı ürünler sunuyoruz”

Pazarda stant açan üretici kadınlardan Emine Erik ise, hem insanları sağlıklı ürünlerle buluşturmak, hem de kazanç elde etmek istediğini söyledi. Erik, “Artık organik fazla bir şey kalmadı, millet arasa da bulamıyor. Elimizden geldiğince, insanlara sağlıklı ürünler üretmeye çalışıyor ve aynı zamanda evimize katkıda bulunuyoruz. Ürettikleri ürünleri tanıtmak ve evine katkıda bulunmak isteyen çok kadın var. Eline fırsat geçse, o kadar becerikli kadınlarımız var ki. Ayrıca değişik insanlar tanıyoruz, ben çok memnunum gerçekten” ifadelerini kullandı.

“Evimizin bütçesine de katkı oluyor”

Selma Yıldız Arca da, Büyükşehir’in kadınları desteklemesinin çok önemli olduğuna değinerek, “Nar ekşisi, kendi yapımım çörek otu yağı ve pekmezlerim var. Ayrıca ev yemekleri üretiyorum. Daha önce Narenciye Festivali’ne de katılmıştım, bu ikinci katılışım. Çok güzel, çok beğendim. Büyükşehir’in bize bu imkanı sağlaması çok güzel bir şey. Çocuk okutuyoruz ve evimize de maddi olarak katkıda bulunuyoruz” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.