img

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Denizli’de kadın işçilerle buluştu


Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"Denizli’nin saygıdeğer güzel insanları, değerli hanımefendiler, kıymetli misafirler sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Ülşkemizin en çok kadın işçi çalıştıran fabrikasında siz üreten emek veren değer ortaya koyan kadınlarımızla bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Aramızda fabrikamızda çalışan kadınlarımız ile girişimci kadınlarımız ve sivil toplum temsilcileri de var. Her fırsatta tekrarladığım gibi kadınları hayatın dışında tutan toplum, potansiyelinin yarısını dışarıda tutmuş olur. Kadın; azmi, birikimi ve mücadelesiyle ayrı bir yere sahiptir.

Biz hükümete geldiğimizde kadınların iş gücüne katılımı, hele hele girişimcilik düzeyi öylesine düşüktü ki inanmakta çok zorluk çektik. Cumhuriyet tarihinde kadınlarımızın hem hak ve özgürlüklerini en geniş şekilde kullanabildikleri hem de emek ve becerileriyle iş dünyasında varlıklarını gösterebildikleri dönem bizim dönemimizdir. Hem çalışan hem evinde ailesi ve çocuğuyla hayatını sürdüren kadınlarımıza verdiğimiz desteklerle hep yanlarında olduk. Kadınlarımız iş gücüne katılım oranıyla bugün yüzde 36 ile Cumhuriyet tarihin rekorunu kırdı.

Bu olumlu gelişmeler artarak devam ediyor. İŞKUR eğitimleriyle meslek sahibi olan, işe başlayan kadınlarımızı gördükçe mutlu oluyoruz. Bir dönem kimi zaman kıyafetini kimi zaman çocuğunu bahane edilerek fabrikalara, çalışma hayatını sokmamaya çalışan faşist zihniyetle mücadele ettik.

KOSGEB desteklerinin yarısına yakınını kadınlarımızın kullandığını görünce mutlu oluyoruz. Üretimin her alanında kadınlarımızın güçlendiğini görünce ülkemizin geleceğine umutla bakıyoruz.

150 milyon dolar ihracatı inşallah milyarlara çıkaracağız. Biliyorsunuz, bir dönem kadınlarımızın kimi zaman kıyafetini kimi zaman çocuğunu bahane ederek bırakın yönetim kurullarına, okullara sokmayan faşist bir zihniyetle mücadele ettik. Verdiğimiz büyük mücadele neticesinde ön yargıları, yanlış kabulleri geride bıraktık.

Tüm bu engelleri, önyargıları, yanlış kabulleri birer birer geride bıraktık. Ülkemizi kadına şiddet ayıbından kurtarmaya çalışırken eğitimden, istihdama her alanda pozitif ayrımcılık uygulamayı harekete geçirdik. Kadınlarımıza olan güvenimizin en önemli tezahürü Türkiye'de kadın kolları teşkilatlanmasında bünyesinde yer alan parti ve bunu gerçekleştiren ilk genel başkan olmamızdır.

Bugün itibariyle kadın kollarımızın üye kaydı 5 milyon 560 bin kadın üyesi olan partiyiz. Diğer partilerin hepsini üst üste koyun bizim kadın üyemiz kadar bunların üyesi yok. Geçmişte sadece belirli faaliyetlerin aracı olarak görülen kadın kolları teşkilatlanmasını partimizin üç ana sacayağından biri haline getirdik. Kadınları siyasetin nesnesi olmaktan çıkardık, öznesi haline getirdik. Kadınlarımız da bize sahip çıktı. Bizim hep yanımızda oldular. Bizimle mücadeleye girecek olan iki defa düşünmesi lazım. Çünkü kadının gücünün ve fendinin üstesinden gelemeyecek mücadele yoktur. Türkiye Yüzyılı hepimizin ortak hayalini, ortak geleceğini ifade ediyor. Türkiye Yüzyılı'nın siyasi değil milli bir vizyon olduğun söylüyoruz."


Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.