img

CHP'li Çetin'den "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" mesajı


CHP'li Çetin, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün depremin gölgesinde kutlanacağını ifade ederek, "Ama yine de kutlayacağız çünkü bütün bir yılı mücadele ile geçirdik; İran’dan Afganistan’a, Türkiye’den İspanya’ya direnen kadınlar, dünyada her yerde idik. İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için verdiğimiz mücadele, bütün toplumun anayasal haklarının sembolü oldu. Baskılarla, bizi pes ettireceklerini sananlar çok yanıldılar." dedi.

Depremle birlikte önlerine yeni mücadele alanları da açtıklarını söyleyen Çetin, "Benzer bir yıkımı bir kez daha yaşamamak ve sorumlulardan hesap sormak için amansız bir mücadele yürütmeliyiz. Şiddetten kurtulduğumuz bir hayata kavuşmanın bugün için üretebildiğimiz formülü İstanbul Sözleşmesi ve onun bütünsel yaklaşımı olduğu gibi, deprem ve doğal afetlerin yıkıcı sonuçlarından da kurtulabiliriz, ölümleri durdurabiliriz." diye konuştu.

Çetin, "8 Mart, şu an yaşamakta olduğumuz hak kayıplarının hesabını sormanın ve gelecekte yaşayacaklarımızı durdurmanın günüdür." diyerek, şunları kaydetti:

"Deprem bölgesinde yaşanan her tür şiddet, ırkçılık, ölümlere ve şiddete alışma, şiddetin normalleşmesi, sadece o bölge için değil tüm Türkiye’deki kadınlar ve için bambaşka bir tehlike iklimi doğurabilir. İhtiyaçların sadece tuvalet ve hijyen malzemesi yokluğundan ibaret olmadığını; barınmadan mahremiyete, bir süre sonra başlaması ve maalesef artması muhtemel şiddet ve istismara uzanan geniş bir yelpazede olabileceğini bilmeli ve mücadeleye hazır olmalıyız."

Bu yılki 8 Mart'ta acılarının taze ama öfkelerinin köklü, isyanlarının çok derin olduğunu ifade eden Çetin, "Bu büyük mücadele gününü tarihine yakışır biçimde kutlamanın; dünyanın bütün kadınları ve bütün ezilenlerinin sömürü ve şiddetten kurtulması, eşit ve özgür bir dünyaya kavuşması için tüm meydanlarda mücadelemizi yükseltmenin günüdür. Acımızı, isyanımızı kuşanıp kadın dayanışmasını yüceltmek adına mücadelemiz hiç bitmedi, bitmeyecek." dedi.

Çetin, kadın vurgusunun cumhuriyetin çağlar ötesi ve en özgün vurgusu olduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Şiddetsiz, yaşam haklarına saldırılmadığı bir dünyada yaşamak istiyoruz. Bu durumun toplumda kadını güçlendirmeden mümkün olamayacağı bilinciyle Kadını güçlendirmek için ne gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyor ve yapılmasını da bekliyoruz. Kadın hareketi insanlığın önünde  '21. yüzyılın umut kapısı' olduğunu bugüne değin gösterdiği çaba ve emekle ortaya koymuştur. 21. Yüzyıl 'kadın yüzyılı' olacaktır. İstiyoruz. Umut ediyoruz. İnanıyoruz."

Çetin, "'Hukuka, dünyaya ve yaşama dair sözümüz var' diyerek devam ettiğimiz mücadelede bu farkındalık uğruna çabalayan tüm kadınların 08 Mart Dünya Kadınlar Günü bütün kadınlarımıza kutlu olsun." şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.