news-details

Portekizli denizci dünya etrafındaki turunu neden tamamlayamadı

Laurence Bergreen tarafından kaleme alınan ve Türkçeye çevirisi Ebru Kılıç tarafından yapılan kitap, dünyanın çevresini dolaşmadığı halde bunu yapan ilk insan olduğu yolunda şöhret yapan Ferdinand Macellan’ın 1519’un Eylül ayında çıktığı deniz yolculuğunu anlatıyor.

İmparatorluk Arayışı”, “Dünyanın Ucu” ve “Ölümden Dönmek” başlıklı üç bölümden oluşan kitap, batıya doğru yelken açıp dünyanın çevresini dolaşarak doğudaki Baharat Adaları’na varmayı, buradan gemilerine yüklediği baharatlar ve dünyayı dolaşan ilk insan olmanın şanıyla dönmeyi amaçlayan bu büyük denizcinin yaşamına ışık tutuyor.

Akdeniz çevresinde Osmanlı’nın yükselip dünyanın başat güçlerinden biri haline geldiği ve yerkürenin öbür ucundaki Amerika’nın keşfedildiği bir çağda, sarsılmaz iradesi ve azmiyle nice zorlukları aşıp dünyaya yeni bir yol açan Macellan’ın hayatı ve asırlardır insanlığa ilham veren bu büyük başarısı, yazar Laurence Bergreen’in yetenekli kalemi tarafından okura hakkıyla aktarılıyor.

Laurence Bergreen: Harvard Üniversitesi mezunu ABD’li yazar Laurence Bergreen’in Marco Polo biyografisi, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Yazdığı diğer kitaplar arasında Louis Armstrong ile Al Capone’un biyografileri de bulunmaktadır.

Ebru Kılıç: İzmir Bornova Anadolu Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. İş Bankası Kültür Yayınları, Metis, Bilgi Üniversitesi Yayınları, Koç Üniversitesi Yayınları, Tübitak gibi önde gelen yayınevleri tarafından yayımlanmış yüzün üzerinde güncel siyaset, siyasal tarih, bilim tarihi ve popüler bilim çevirisi bulunmaktadır.


Hibya Haber Ajansı