Temmuz sıcağı piyasaları bunaltabilir

Geçen haftanın ilk işlem gününde yurt dışı piyasalar büyümeye yönelik olumsuz gelen veriler ile birlikte artan covid vakaları sonrasında büyük düşüşler yaşamıştı.

Geçen haftanın ilk işlem gününde yurt dışı piyasalar büyümeye yönelik olumsuz gelen veriler ile birlikte artan covid vakaları sonrasında büyük düşüşler yaşamıştı. Dow Jones 900 puanlık düşüş ile %2.65 düşüş ile 2021’in en büyük günlük düşüşünü gösterdi. Pazartesi günkü düşüş sonrasında ABD borsaları sonrasındaki 4 günde güçlü gelen kar rakamları ile birlikte yükseldi. Geçen haftayı S&P ve Nasdaq rekorlar ile kapatırken, Dow Jones’ta ilk kez 35.000 üzerinde bir kapanış gerçekleştirdi. Avrupa borsaları İngiltere hariç geçen haftanın son 4 gününü yükselişle kapattı. Geçen hafta yaşanan güçlenme de güçlü gelen şirket karlılıkları ve Cuma günü zayıf kalması beklenen global Temmuz flash PMI verilerinin beklentileri aşması etkili oldu. Bu hafta Çarşamba günü gerçekleşecek olan FED faiz toplantısı önemini koruyor. Piyasalar güçlü bir risk alma iştahında bu toplantıyı takip edecekler. FED Başkanı Powell’ın iki hafta önce ABD Temsilciler Meclisi’nde Bankacılık Komitesi’ne yaptığı yarıyıl değerlendirmesinde enflasyona geçici ve tapering içinde yakın bir zamanda olmayacağı açıklamaları nedeniyle, FED’in toplantısından çıkacak tapering mesajı ile ilgili olumlu belirsizlik kattığını söyleyebiliriz. Perşembe günü ise TCMB enflasyon raporu izlenecek. TCMB’nin Temmuz ayı faiz kararında Nisan ayı enflasyon raporuna atıfta bulunması nedeniyle piyasalarda net bir fikir birliği yok. BIST’te bu hafta ikinci çeyrek kar rakamlarına paralel hisse bazlı hareketlilikler görebiliriz. Dolar/TL’de yükselen ana kanal destekleri tatil boyunca yükseldi. Kurban bayramı öncesinde 8.48’den yükselen kanal desteği 8.537’ye ve 50 günlük ortalama 8.53’e yükseldi. Çarşamba günkü FED toplantısı öncesinde dolar endeksinin yükselişini sürdürdü. TCMB Temmuz faiz kararı toplantı notu sonrasında TCMB’nin bu yıl faiz sabit bırakacağına yönelik genel bir kanı oluşmadı. 8.53-8.537 destek bölgesi olmak üzere 8.63 direnci takip edilecek. 8.63 direnci kırılması durumunda 8.80 test edilebilir. BIST 100’e 1365-1370 aralığına tepki ile açılış bekliyoruz. ABD ve Avrupa borsalarının geçen haftayı rekorlarla kapatması ardından bugün BIST’in yükselişle açılmasını bekliyoruz.1365-1370 dirençleri tepkinin devamı için ipucu verecektir. 1365-1370 dirençlerinden satışlar gelmesi durumunda 1344 ve 1328 geri çekilmede ara destek seviyelerimiz olacaktır.

Ağustos vadeli BIST30 bugün aşırı satımdan tepki verebilir. Yarım günlük işlemlerde 1464’de bulunan Fibonacci düzeltme seviyesinin test edilmesi ile 1470 seviyesinden bir kapanış gerçekleşmişti. 1441- 1497 aralığında düşen trend içerisinde bugün yurt dışı piyasalarda yaşanan yükseliş doğrultusunda yükseliş ile açılmasını bekliyoruz. 1485-1490 tepkide satış gelebilecek gün içi direnç noktalarımız olacaktır.

Ağustos vadeli Dolar/TL aşırı satım bölgesinden çıkıldı. Geçen hafta Pazartesi, 8.706-8.72 aralığında dengelenme sonrasında aşırı satım bölgesinde çıkılması durumunda 8.80-8.82 aralığına bir tepki gerçekleşebileceğini belirtmiştik. Dipte bir dengelenme sağlandı ve aşırı satımdan çıkıldı. Trend göstergesi hala ortalamasını kırmadığı için 8.79 ve 8.81’e doğru tepkilerde satışlar gelebilir. 8.712 ve 8.75 destek seviyemizdir.

ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş., Sermaye Piyasası Kurulu (“SPK”) tarafından yetkilendirilmiş ve SPK düzenlemelerine tabi bir kurumdur. Bu rapor ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş. tarafından hazırlanmıştır. Burada yer alan bilgiler ve diğer kaynaklardan temin edilen bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenmiş olup ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş. tarafından denetlenmemiş veya bağımsız olarak doğrulanmamıştır. Bu raporda yer alan bilgilerin eksiksiz olduğu iddiası bulunmadığı gibi bilgilerin her zaman değişikliğe uğrayabileceği göz önüne alınmalıdır. Bu raporda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri, yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. SPK Mevzuatı gereğince, yatırım danışmanlığı hizmeti, yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir ve yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Söz konusu görüşler herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olmayıp Yatırımcılar’ın mali durumu ile risk ve getiri tercihlerine de uygun olmayabilir. Bu sebeple, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması, beklentilere uygun sonuçlar doğurmayabilir. Zarara uğramamak için gerekli basiret, dikkat ve özen gösterilmelidir. Bu raporun ticari amaçlı kullanımından dolayı ve burada yer alan görüşlere dayanarak Yatırımcılar’ın ve üçüncü tarafların işlem yapması durumunda uğranılacak maddi ve manevi zararlardan ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş. ve ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş. çalışanları sorumlu değildir ve bu konuda ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş.’den herhangi bir talepte bulunulamaz.
Hibya Haber Ajansı

Okunma