Sosyal medyada Kadın

Adba Analytics, The Brand Age Dergisi için hazırladığı raporda, sosyal medya kullanıcılarının ‘’kadın’’ hakkındaki konuşmalarını analiz etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ardında yer alan felsefe itibarıyla her yıl hem markaların hem de sosyal medya kullanıcılarının gündeminde. Sosyal CRM ve veri analizi şirketi Adba Analytics, The Brand Age dergisi için 1 Ocak 2019 - 14 Şubat 2020 aralığını baz alarak hazırladığı ‘’Sosyal Medyada Kadın’’ raporunda sosyal medya kullanıcılarının kadın, feminizim, feminist gibi kavramlar hakkındaki konuşmalarını analiz etti.

 

Raporda 2019 Ocak ayından itibaren ‘’kadın’’ ile ilgili yapılan paylaşımların tamamının yaklaşık 23 milyon adet olduğunu görülüyor. Sosyal medyada ‘’kadın’’ kelimesini içeren günlük ortalama 55 bin adet paylaşım yapılırken, zamansal dağılımda mart ve kasım ayında konuşulma oranında artış yaşanması dikkat çekiyor. Bu aylarda yapılan paylaşımların içeriğine bakıldığında; mart ayında Dünya Kadınlar Günü’nün, ağustos ayında Emine Bulut cinayetinin, aralık ayında ise Dünya Kadın Hakları Günü’nün yapılan paylaşımların hacmini artırdığı görülüyor.

 

23 milyon paylaşımın olumlu-olumsuz dağılımında ise en yüksek negatif paylaşım yüzde 76 ile aralık ayında yapılırken, eylül ayında pozitif paylaşımların küçük bir fark ile diğer aylara nazaran önde olduğu (%36) görülüyor.


Hibya Haber Ajansı

5.0b
Okunma