img

Şampuanın az köpüreni makbul


Kişisel bakım ve hijyenin vazgeçilmezlerinden şampuan hakkında bilgi veren Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Dermatoloji Uzm. Dr Derya Can, sağlıklı ve ışıldayan saçlar için hangi şampuanın tercih edilmesi gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Kişiliği ve kimliği yansıtan saçlarımızın sağlığı ve ışıltısı için bakımda en önemli noktanın saç temizliği olduğuna dikkat çeken Uzm.Dr Derya Can, konuya ilişkin şunları söyledi;

“Saçlarımızın genel olarak haftada 2 kez yıkanması önerilse de bunun bir üst limiti yoktur.  Günlük saç bakımını saç tipinden başka yaş, cins, kültür ve ekonomik durum da etkiler. Şampuanlar, saç ve saçlı derideki yağı eritir, en üstteki ölü deri tabakasını hafifçe soyarak uzaklaştırır, köpürerek kiri temizler, saçı statik elektriklendirerek şekil verir. Şampuanlar içinde deterjanlar (sülfaktanlar), saç kremleri, köpüren ajanlar, kalınlaştırıcı maddeler, koruyucu maddeler, ve katkı maddeleri bulunur. Eğer şampuanda yüksek derecede deterjan varsa saç teli dış kütikül katmanını soyarak saçı daha kıvırcık, mat ve açılması zor hale getirir. Bunlar su ve kir arasında yüzey gerilimini azaltarak kirin, saç ve deriden kolayca uzaklaştırılmasını sağlar.”

SELENYUM DESTEĞİ İLE KEPEĞE SON

Kepekli saçlar için selenyum disülfit içeren şampuanların tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Can, ancak bunların uzun süreli kullanımı saçta matlaşma ve kırılmalara neden olabileceğini ifade etti.

Kıvırcık ve kabarık saçlara sahip kişiler nemlendirici şampuanlar tercih ettiğinde kabarıklığı ve elektriklenmeyi önleyebileceklerini aktaran Can, bu şampuanların ayrıca bukleleri belirginleştirir ve saçlarınızın kırılma olasılığını azaltacağını dile getirdi.

SAÇLAR TARANDIKÇA SAĞLIKSIZ OLUR

Toplumda saçın tarandıkça güzelleşeceğine dair yanlış bir kanıdan bahseden Can, çok fazla ve gereksiz tarama saçın en dış tabakasına zarar vererek saç hasarına, kırıklara ve dökülmelere neden olacağını belirtti.

Yağlı ve kuru saçlar için doğru şampuan tavsiyelerinde bulunan Can, “Yağlı saçlar için sodyum lauril sülfat ve süksinat gibi güçlü sülfaktanlar içeren şampuanlar tercih edilmeli.  Sebum miktarını azaltır. Nemlendirme etkisi düşüktür. Sürekli kullanılırsa kuruma ve matlaşma yapabilir.  Saçlar haftada 2 ila 3 kez yıkanmalı. Kuru saçlar için sodyum lauret sülfat gibi orta dereceli sülfaktan içeren şampuanlar tercih edilmeli. Saçlar haftada 1 veya en fazla 2 kez yıkanmalı. Kurutma makinası ve sert tarak kullanılmamalı ve saç kremleri tercih edilmeli.” dedi. 

İnce ve kalın telli saçlar hakkında bilgi veren Can, sözlerini şöyle sonlandırdı;

“Kırılmaya müsait olduğu için ince telli saçınızını kurumasına yol açacak sodyum klorür gibi maddeler içeren şampuanları kullanmamaya özen göstermelisiniz. A,B,E vitamini katkılı şampuanlar tercih edebilirsiniz. Kalın telli saçlar için ise kremli şampuanlar uygun olabilir. Saçınızı nemlendirecek ve yumuşatacak şampuanlar sizin saç tipiniz için doğru tercihlerdir. Boyalı ve permalı saçlar protein ve türevlerini içeren şampuanlar kullanmalı. Saçın kopmaya karşı direncini arttırır, saç teline esneklik verir, saç telini kalınlaştırır, kırık oluşumunu engeller.


Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.