Piyasaların yönü

Borsa İstanbul 4.5 işlem günlük tatil dönüşünde güne artıda başladıktan sonra kazançlarını koruyamayarak 1,345 puan seviyesine doğru geriledi.

BIST100… Borsa İstanbul Haftanın İlk İşlem Gününü Ekside Tamamladı, Global Hisse Senedi Piyasalarında Sınırlı İyimserlik Var… Borsa İstanbul 4.5 işlem günlük tatil dönüşünde güne artıda başladıktan sonra kazançlarını koruyamayarak 1,345 puan seviyesine doğru geriledi. Yurt dışındaki görünüme bağlı olarak gün içerisinde karışık bir görünüm sergileyen BIST100 endeksi günü %0.18 değer kaybıyla 1,349 puandan tamamladı. Endeks kritik 1,350 puan seviyesi üzerinde kalamazken, 1,300 ve 1,310 puan seviyeleri destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Yeni işlem gününde Asya Pasifik bölgesinde haftanın ilk işlem günündeki kayıpların ardından hafif bir toparlanma var. ABD endeks vadelilerinden S&P500, dünkü rekor seviyeye yükselişin ardından bugün yataya yakın ekside işlem görüyor. Yurt dışı piyasalardaki toparlanma çabalarına bağlı olarak endeksin güne yataya yakın artıda başlaması beklenebilir. Global piyasalardaki iyimserliğin etkileri sınırlı kalabilir. Dünyada koronavirüs vaka sayılarındaki yükseliş ve kısıtlamaların geri gelebileceği endişeleri bazı sektörleri ve endeksleri baskı altında bırakıyor.

USDTRY… Sınırlı Yükselişin Ardından Denge Seviyesine Geri Çekildi.. Çarşamba günü gerçekleştirilecek FED toplantısı ve gelebilecek mesajlar gelişen piyasa ülke para birimlerini baskılıyor. Dolar TL kuru dün gün içerisinde oldukça hareketli bir görünüm sergiledi. Güne 8.55 seviyelerinden başlayan Dolar TL kuru 8.62 seviyelerine kadar yükseldikten sonra 8.60 seviyesinin üzerinde kalıcı olamayarak 8.56 seviyelerine geri çekildi. Dolar TL kuru yeni işlem gününe yatay bir başlangıç yaptı. TL varlıklardaki toparlanma çabaları kısıtlı kalıyor.

EURTRY… 10.10 Seviyelerinde… TL varlıklar tatil sonrasında yeni haftaya karışık bir görünümle başladı. Euro TL kuru dün yönünü yukarı çevirdikten sonra, TL kayıplarının bir kısmını telafi etmeyi başardı. Euro TL kuru yeni işlem günü öncesinde 10.10 seviyelerinde işlem görüyor.

EURUSD… 1.18 Seviyesine Tutundu… Almanya IFO İş İklimi endeksi Temmuz ayında geriledi. Tedarik zincirine yönelik endişeler ve koronavirüs vaka sayılarının yükselmesiyle birlikte Haziran ayında 101.7 olan endeks Temmuz ayında 100.8’e geriledi. Beklentilerden düşük gelen veri sonrasında Euro’daki güçlenme eğilimi baskı altında kaldı. FED toplantısı gündemin en önemli maddesi olarak yer alırken, enflasyondaki yükseliş ivmesinin yavaşlaması ve beklentilerdeki gerilemeyle birlikte FED’den şahin söylem beklentileri azalsa da dolar yeni işlem gününde Euro karşısındaki kayıplarını geri alma çabasında. 

XAUUSD… 1,800 $ Seviyesinin Altına Geriledi… Ons altın 50 ve 200 günlük hareketli ortalamasının altında seyretmeye devam etti. Ons altın güne ABD 10 yıl vadeli tahvil getirilerindeki gerilemeden güç kazansa da global risk alma iştahında toparlanma çabalarına yenik düşerek 1,800 $ seviyesinin altına geriledi. ABD ve Çin arasındaki müzakerelerden sonuç çıkmazken, Biden ve Xi arasındaki görüşme için açık kapı bırakıldı. 

GLDGR… 500 TL Seviyesinin Altında… Ons altının 1,800 $ seviyesinin altına gerilemesi ve Dolar TL kurundaki yataya yakın görünümle birlikte gram altın 495 TL seviyesine geriledi.

BRENT… Petrolde Toparlanma Çabaları… OPEC+ üyesi ülkelerin üretim konusunda anlaşmaları ve yeni haftada koronavirüs vaka sayılarındaki artışın yarattığı endişeler petrol fiyatlarını baskılasa da Brent petrolün varil fiyatında 72 $ seviyelerinden toparlanma gördük. Gün içerisindeki kayıplarını kazanıma dönüştüren Brent petrol yeni işlem gününde 73.9 $ seviyelerinde işlem görüyor. Delta varyantının kısa vadeli petrol talebini olumsuz etkileyebileceğine dair endişeler gündemdeki yerini koruyor.

S&P500… İkinci Çeyrek Bilançoları Beklentilerden İyi Geliyor, Endeks Tüm Zamanların Zirvesinde… ABD endeksleri 2Ç21 sonuçlarının beklentilerden iyi gelmesiyle birlikte rekor tazeledi. S&P500 endeksi dün %0.24 değer kazanarak 4,422 puandan günü tamamladı. Bu aynı zamanda tüm zamanların en yüksek kapanış rekoruydu. ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla 2021 yılının ikinci çeyreğinde 1.1 milyar dolar kar açıkladı. Bir önceki senenin aynı dönemine göre karını %998 artırdı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma