news-details

Konya'da ''Mistik Müzik Festivali'' başlıyor

Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür Sanat’ta düzenlenen toplantıda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Anadolu’nun kültür ve medeniyet başkenti Konya’nın, Çatalhöyük’le başlayan tarih yolcuğunu yaklaşık on bin yıldır aralıksız bir şekilde sürdürdüğünü ifade etti. Başkan Altay, “Beşiklik ettiği her bir medeniyetin kadim değerleriyle yükselen, 200 yıl boyunca Selçuklu’ya başkentlik yapan ve Mevlana Celaleddîn-i Rumi, Şems-i Tebrizi, Nasreddin Hoca gibi alimlerin evi olan bir şehirde yaşıyoruz. Tüm bu değerlere aynı anda ve aynı yerde sahip olmak, her bir Konyalı için büyük gurur kaynağıdır. Tarih boyunca kültürlerin ve medeniyetlerin buluşma noktası olan Konya’mız; aynı zamanda barışın, hoşgörünün ve kardeşliğin şehri de olmuştur.” sözleriyle konuşmasını sürdürdü.

“Şehrimiz bir kez daha mistik müzik festivali ile farklı kültürlerin buluşma noktası oluyor”

“Konya, dün olduğu gibi bugün de aynı misyonunu ve aynı güzelliklerini sürdürmeye devam ediyor.” diyen Başkan Altay, “Şehrimiz, bu yıl 20’incisi düzenlenen Mistik Müzik Festivali ile bir kez daha farklı kültürlerin kardeşlik duyguları içinde buluşma noktası oluyor. Dünya halklarının geleneksel mistik müziklerini; barışın, hoşgörünün, birlik ve beraberliğin şehri Konya’da bir araya getiren Mistik Müzik Festivali, alanında tüm dünyada tanınan ve saygı gören bir festivaldir.” ifadelerini kullandı.

Mevlana Meydanı'nda 250 Semazen aynı anda Sema gerçekleştirecek

30 Eylül’e kadar sürecek 20. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali’nin; Türkiye başta olmak üzere Afrika’dan, Orta Doğu’dan ve Türk coğrafyalarından gelen grupların ve sanatçıların katılımıyla birbirinden özel konserlere ve etkinliklere sahne olacağını paylaşan Başkan Altay, “Konserlerden sergilere, çocuk etkinliklerinden dijital sanatlara kadar çok sayıda etkinliğin yer alacağı festivalin açılışını bugün saat 17.00’de Mevlana Meydanı’nda yapacağız. Açılış etkinlikleri; Ahmet Özhan’ın sanat yönetmenliğini yaptığı tasavvuf musikisi konseriyle başlayacak. Açılışın hemen ardından saat 18.00’de 250 semazenin aynı anda gerçekleştireceği ve hepimizin yüreğinde iz bırakacak çok güzel bir sema ayini icra edilecek. “Mevlana Gülşenine Davet Asitanede 250 Semazen ile Sema” ayini, yarın saat 17.00’de de gerçekleştirilecek.” ifadelerine yer verdi.

Başkan Altay, Bakan Ersoy’a teşekkür etti

Konya Mistik Müzik Festivali’ni, Kültür ve Turizm Bakanlığı uhdesinde, Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Altay, “Festivalimizin gerçekleşmesi için büyük emek harcayan, sinerji oluşturan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkürlerimi sunuyorum. Konya'nın bir turizm destinasyonu olmasına bakanımızın çok büyük desteği, büyük emeği var. Bugün bizleri yalnız bırakmayan Sayın Bakan Yardımcımıza da teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca festivalimize katılan değerli sanatçılarımıza, musiki ve tasavvuf müziği topluluklarımıza, semazenlerimize ve tüm katılımcılarımıza can-ı gönülden teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

“2024’te Mevlana yılını en güzel şekilde kutlayacağız”

Başkan Altay son olarak bu yıl Hz. Mevlana’nın 750. Vuslat Yıl Dönümü olduğunu anımsatarak, “2023 yılı, Cumhurbaşkanımız tarafından “Mevlana Yılı” ilan edilmişti. Şeb-i Arus’un 750’nci yılını kutluyoruz. Maalesef deprem nedeniyle yıl içerisinde gerekli etkinlikleri çok fazla yapamadık ama bakanlığımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde inşallah 2024 yılı Nisan sonuna kadar bu programlara devam ederek Mevlana yılını en içten en güzel şekilde hep birlikte kutlayacağız.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise bu yıl 20’ncisini düzenleyecekleri Mistik Müzik Festivali’nin hayırlara vesile olmasını ve güzel bir etkinlikler dizisi olmasını temenni etti.  

“Mevlana’yı özel alan programlar çerçevesinde icra edilecek”

2023’ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Mevlana Yılı’ ilan edildiğini anımsatan Alpaslan, “Yine UNESCO, aynı şekilde bu yılı ‘Mevlana Kültür Yılı’ ilan etti. Biz de bu değerden yola çıkarak bu yıl, Konya’da yapacağımız kültürel etkinlikleri bu başlığı da dikkate alarak gerçekleştirmekteyiz. Uğur Başkanımızın da ifade ettiği gibi Mistik Müzik Festivali çerçevesindeki etkinliklerimiz Mevlana merkezli ve Mevlana’yı öze alan programlar çerçevesinde de icra edilecek. Konya’mızın, ülkemizin çok büyük bir değeri olan dünyanın, insanlığın büyük bir değeri olan Mevlana da bu vesileyle yine tüm insanlarımız tarafından anılmasına vesile olacak. Çok güzel sanatsal eserleri bir hafta boyunca Konya’mızda izleyeceğiz. Binlerce sanatçımız görev alacak. yüz binlerce sanatsever, kültürsever bunları izleyecek. Adeta Konya’mızda bu hafta boyunca bir kültür sanat şöleni yaşayacağız. Konya’mız için ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu. 

Karatay Medresesi’nde sergilenen “Selçuklu Kostümleri Sergisi” gezildi

Bakan Yardımcısı Alpaslan ve Başkan Altay daha sonra Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Selçuklu Kostümleri Sergisi’ni gezdi. Sergi, 30 Eylül'e kadar Karatay Medresesi’nde her gün sabah 09.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Hibya Haber Ajansı