img

Kıymetliler toparlanma çabasında


Altın açısından pozitif bir hafta geride kalırken, üç haftanın ardından altın yeşilde bir haftayı geride bırakmış oldu. 1712 dolar/onstan haftaya başlayan sarı maden, geçtiğimiz haftaya satıcılı seyirle başlarken 1691 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek haftanın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Haftanın kritik gelişmesi olan Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı hata boyunca takip edildi. Karar öncesi pozitif seyir izleyerek 1728 dolar/onsla son bir haftanın en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak karar beklendiği gibi 75 baz puan faiz artırımı açıklanmasıyla altın satıcılı bir seyre döndü. AMB’nın bu kararı tarihi boyunca artırdığı en yüksek faiz olarak kayırlara geçse de Euro’nun güç kaybetmesine engel olamadı. Karar sonrası kameraların karşısına geçen Başkan Christine Lagarde büyümenin aşağı yönlü, enflasyonun ise yukarı yönlü olma riskiyle karşı karşıya olduklarını savundu. Karar sonrası altın üzerindeki baskı artmış olsa Euro’daki toparlanma dolar endeksini aşağı yönlü baskıladı ve dolaylı olarak altının güçlenmesine sebep oldu. 1717 dolar/onstan haftayı tamamlayan sarı maden, yüzde 0,3 kazancı elde etmiş oldu.

 

Gümüş ise geçtiğimiz hafta tam bir toparlanma içerisinde olduğu bir haftaya yaşarken, üç haftanın ardından kazanç elde edebildiği bir haftayı yaşadı. 18,06 dolar/ons seviyesinden haftaya giriş yapan beyaz maden, 18,84 dolar/onstan kapanış yaparak yüzde 4,3 kazançla günü tamamladı.

 

Platin de geçtiğimiz hafta her işlem gününde yeşilde bir kapanış yaparak güçlenme yönündeki çabasını sürdürdü. 840 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, hafta boyu içerisinde sürdürdüğü ralli neticesinde 882 dolar/onstan haftayı kapatarak yüzde 5 değer kazancıyla haftayı tamamladı.

 

Paladyum haftanın en çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıkarken, geçtiğimiz haftayı güçlü bir kapanışla tamamladı. 2023 dolar/onstan haftaya başlayan paladyum, 2183 dolar/onstan haftalık kapanış yaparak yüzde 7,9 kazancı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta seansta işlemler dünya fiyatlarının üzerinde 13 dolar/onsla gerçekleşirken, işlem hacmi ortalama bir seyir izledi. Toplamda 14.719 kg altın, 23.915 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.