img

İYİ Parti'den Antalya'da kadın çalıştayı


"Kadın Yükselmezse Alçalır Vatan" başlıklı çalıştaya Antalya ilinin yanı sıra; Afyon, Burdur, Isparta ve Muğla’dan 160 kişinin üzerinde bir katılım sağlandı.

Çalıştay, İYİ Parti Kadın Politikaları’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünzile Yüksel’in açılış konuşması ile başladı.

Yüksel, Türkiye’nin 81 ilinde, kadınların yaşadığı sorunların birbirlerinden farklılaştığını ve derinleştiğini belirterek, bu sorunların çözümü için yerel düzeyde çalışmaların yapılmasının önemini vurguladı.

Kadınların yaşadığı sorunların, siyasi ve ideolojik bir amaç gütmediğine değinen Yüksel, her ilden muhtarları, sivil toplum örgütlerini, akademisyenleri ve iş insanlarını bir araya getirerek; çalıştaylarda, partiler üstü temsiliyeti ön planda tuttuklarını dile getirdi.

Yüksel, çalıştaylar sonucunda hazırlanacak olan il, bölge ve ulusal ölçekli kadın bildirgesinin önemine dikkati çekerek, başarılarıyla topluma öncülük eden kadınların zihinlere kazındığı bir Türkiye’yi yaratmak için her türlü çabayı harcayacaklarını ifade etti.

“Türk kadını güçlü olursa Türkiye de güçlü olur”

Yüksel’in konuşmasının ardından çalıştay, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açılış ve selamlama videosu ile devam etti. Akşener konuşmasına, büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve kalkınmasındaki en büyük itici gücün kadının toplumdaki ağırlığının değişimi olduğunun altını çizerek başladı.

Akşener, kadınların farklılaşan sorunlarını ortaya çıkarmak, bu sorunlara yerel ölçekte politika ve çözüm önerileri geliştirmesi için İYİ Parti Kadın Çalıştaylarının önemini vurgulayarak, Samsun, Antalya, İzmir, Sivas, Erzurum, İstanbul, Kocaeli, Ankara ve Diyarbakır olmak üzere toplam 9 şehirde, 81 ilden gelen yerel temsilcilerle gerçekleştirilecek olan çalıştayların sonucunda hazırlanacak olan il, bölge ve ulusal bildirgenin kadın politikalarına yön verecek bir kılavuz niteliği taşıdığını söyledi.

Alışılmışın dışında, erkeklere yüzde 20’lik cinsiyet kotası uygulanan çalıştaylarda Akşener, katılım sağlayan beyefendilere de selamlarını iletti.

Akşener, “Türk kadını güçlü olursa Türkiye de güçlü olur. Cumhuriyetin ikinci yüzyılı her alanda çalışan ve üreten kadınlarla yükselecek” vurgusu ile konuşmasını tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştayın birinci oturumu, Doç. Dr. Asmin Kavas Bilgiç’in eş zamanlı sunumu ve moderasyonuyla başladı.

Oturum, Antalya, Afyon, Burdur, Isparta ve Muğla illerinin ayrı ayrı temsil edildiği yurttaş masalarında, her bir ilde yaşanan ve kadınların karşılaştığı en temel 5 sorun alanı tespiti üzerine gerçekleştirilen tartışmalar ile devam etti.

Sorun alanlarının temel nedenlerinin belirlenmesinin ardından, bu sorunların çözümü için yurttaş masalarında yerel düzeyde politika önerileri geliştirildi.

Çalıştayın ikinci oturumu, her ilin temsilcisinin yer aldığı bölge masasındaki tartışmalarla başladı. Bölge genelinde kadınların karşılaştığı sorun alanları, nedenleri ve çözüm önerileri tespiti ile tartışmalar devam etti.

Çalıştay, genel değerlendirme ve kapanış konuşması ile sona erdi.

Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.