news-details

Ekonomi açılıyor, ilaç bulunuyor

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Zaman            Haber                                                                              Beklenti         Önceki

20:00     USD   Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı                                                                504

 

PİYASANIN ROTASI

Ekonomi Açılıyor, İlaç Bulunuyor…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 2,186,972 – tedaviye pozitif cevap veren 553,470 – ölü sayısı 146,101 kişiye ulaşmıştır. Vaka ve ölü sayılarında artış hızı devam ederken, ABD’de tedaviyi pozitif destekleyen ilaç haberi öne çıkmaktadır.

ABD tarafında Trump ekonominin yeniden açılması için 3 aşamalı normale dönüş planını açıklarken, virüs kaynaklı önlemlerde gevşetilme kararları eyalet valilikleri tarafından alınacak. Trump virüs için tepenin görüldüğünü ve ölü sayısının 100bin altında olacağını belirtirken ABD’yi tekrar açmak olarak yorumladı.

Trump’ın planı finansal piyasalarda pozitif karşılanırken, genel algı en kötüsünün geride kaldığı olurken, can kayıpları artarak sürmektedir. Bu noktada Fed’in sınırsız ve bedava para dağıttığını unutmamak gerekiyor.

Pozitif algı ile gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden Dolar’a karşı pozitif hareket devam ederken, Türk Lirası %1.38 değer kazanmaktadır.

Fiyatlama dinamiklerinde S&P500 endeksi Trump’ın normale dönüş planı ve ilaç beklentisi ile 2800 üzerinde hareket ile 2870 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Kısa dönemli 2800 seviyesi üzerindeki hareket takip edilebilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,6433 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde hareketine devam etmektedir. (%0,50 altı negatif!) fiyatlama dinamiklerini negatif tetikleme adına tahvil faizinin negatif tarafa geçmesi beklenebilir ki bu durum mevcut aşamada oldukça zayıf gözükmektedir. Altın $1700 seviyesi altında $1685 seviyesinde bulunurken, güçlü Dolar teması önde olmaktadır. USDTRY paritesi 6,90 altında hareket ederek 6.86 seviyesinde hareketine devam ederken, 5 yıllık CDS 631.936 seviyesi ile gerilemektedir.

Kaynak:GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı