FX Piyasaları

EUR/USD, olası düşüşlerde 1,1750 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 1,17 seviyesine kadar geri çekilme gözlenebilir.

USD/TRY: Dün %0,3 oranında düşüş kaydeden ve 92,6 seviyesinden günü kapatan Dolar endeksinin (DXY) yarınki Fed faiz kararı öncesinde, aylık ortalama ve yaklaşık bir aylık yükseliş trendinin geçtiği söz konusu seviyeyi destek yapabileceğini düşünüyoruz ki DXY bu sabah hafif de olsa yükseliş eğiliminde. Diğer yandan, Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) Para birimlerinde gözlenen sakin görüntünün Fed öncesinde çok fazla bozulmayacağını öngörüyoruz. DXY'de 92,6'nın altındaki bir kalıcılık sağlanması durumunda ise GOÜ para birimlerinde rahatlama görülebilir. Bugün ABD'de tüketici güven endeksi ile dayanıklı mal siparişleri ve konut fiyatları endeksi izlenecek. Öte yandan, Apple, Microsoft ve Alphabet ikinci çeyrek bilançolarını açıklayacak. Yurtiçi tarafta ise TL'de sakin ve görece düşük oynaklık devam ederken, Dolar / TL yarınki Fed kararı ve Perşembe günkü TCMB Enflasyon Raporu öncesinde dün direnç yaptığı ve bugün 8,62 civarından geçen aylık ortalamasının altındaki fiyatlamasını sürdürebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde yurtiçinde artan vaka sayıları nedeniyle kurda 8,51 desteğinin altına sarkma beklemiyoruz.

EUR/USD: Dün 1,1820 seviyesine yakın bulunan aylık ortalamasına yaklaşan parite günü 1,1803 seviyesinden kapattı. Bu sabah ise yükseliş denemelerinde söz konusu ortalamaya varmadan satışlarla karşılaşan parite 1,18'in altına kaydı. Şu aşamada bugün ABD'de açıklanacak tüketici güven endeksi, dayanıklı mal siparişleri ve konut fiyatları endeksi verileri kısmi oynaklık yaratabilecekken, yarınki Fed toplantısı öncesinde paritenin aylık ortalamanın da bulunduğu 1,1820/30 direncinin altında kalabileceğini öngörüyoruz. Aksi durumda 1,1880 ana direnç konumunda. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1,1750 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 1,17 seviyesine kadar geri çekilme gözlenebilir.

XAU/USD: Beklenen reel faizlerdeki düşüşe karşın güçlenemeyen değerli madenin 1.800 seviyesinin altına sarktığını izliyoruz. Diğer yandan, dünkü düşüşün ardından Dolar endeksinin (DXY) tekrar toparlanma eğilimi içerisinde olduğunu gözlemliyoruz. Dolar'daki toparlanmanın sürmesi durumunda Ons Altın baskı altında kalarak 1.786 desteğine kadar geri çekilebilir. Sonraki destek ise 1.774 seviyesinde. Diğer yandan olası yükselişlerde 1.807 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde ise 1.817 bir sonraki direnç konumunda.

 


FX Raporu'muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız...

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma