img

Faust ve Don Kişot, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde buluştu


Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için Hakan Daloğlu tarafından özel olarak hazırlanan “Faust” ve “Uygarlığın Barbarlığı ve Don Quijote” isimli kişisel resim sergileri, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu tarafından Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sergi Salonu’nda açıldı. 30 eseri bir araya getiren sergi, 22 Eylül’e kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Sanatçı Hakan Daloğlu’nun, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladığı eserlerde birçok farklı ayrıntı bir arada bulunuyor. Sanatçının eserleri, gotik edebiyat ve sanat geleneklerini yansıtan imajlarla, sömürgeciliğin kalıntıları ve sosyal politik konularla ilgili diğer imajlar arasındaki karşıtlığı ortaya koyuyor. Daloğlu’nun sıklıkla kullandığı metaforları arasında yer alan minotor referanslı öküz, at ve boğa kafatasları ise coğrafyaya derin izler bırakan antik İyon, Grek ve Hispanik Akdeniz kültürünün ortak bir yansımasını simgeliyor. 

Alman dışavurumculuğundan da etkilenen sanatçı, “zaman akıp gidiyor, ölmen gerektiğini unutma, ölümü hatırla” mesajını tüm eserlerine yansıtıyor. 

Daloğlu’nun eserleri Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek. Sanatçı tarafından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırlanan 130 eseri bir araya getiren “Anadolu Uygarlıkları” ile “Teolojik ve Politik Kapriçyolar” kişisel sergileri de 9 Eylül Cuma günü saat 17.00’de İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler tarafından Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonu’nda açılacak.

Bakan Olgun Amcaoğlu katıldığı, “Faust” ve “Uygarlığın Barbarlığı ve Don Quijote” sergilerinin açılışında yaptığı konuşmasında, Yakın Doğu Oluşumu’nun başarılarını ve attığı vizyoner adımları büyük bir zevkle takip ettiğini söyledi. 

Sergilerin açılış töreninde; Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Vekili Tamer Şanlıdağ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ve sanatçı Hakan Daloğlu birer konuşma yaptı.

9 Eylül Cuma günü gerçekleşecek sergi açılışından önce Denizcilik Tarihi Müzesi’ne dönüşecek olan TEAL’in Girne Limanı’nda inşa edilen özel alana törenle alınacağını söyleyen Şanlıdağ, “Mütevelli Heyeti Başkanımız İrfan Suat Günsel’in ‘oluşum müzelerimizin incisi’ olarak tanımladığı Denizcilik Tarihi Müzemizin önemli aşamalarından birini tamamlayacağız. Kıbrıs’ın ilk yüzen gemi müzesine dönüşecek olan TEAL’i; Girne Limanı’nda Yakın Doğu Oluşumu İnşaat Biriminin büyük emeklerle tamamladığı özel alana yeleştireceğiz. TEAL, 27 yıldır Yakın Doğu ve Girne Üniversitelerimizde, onlarca kaptan yetiştirdikten sonra, yepyeni bir maceraya atılacak. Girne Limanında geçireceği dönüşümle, Denizcilik Tarihi Müzesi olarak hizmet vermeye başlayacak ve Doğu Akdeniz’in merkezinde, ülkemize yakışır bir kültür sanat merkezi daha vücut bulacak” ifadelerini kullandı.

Kişisel sergilerinin açılışında konuşan Hakan Daloğlu, eserlerinin bir koleksiyon olarak müzede sergilenmesinin kendisi için taşıdığı anlama değinerek, “İnsan çok şey istememeli. Bir şeyi çok istemeli ve o şeyi devamlı istemeli” diyerek kendi istediğinin ise her zaman için eserlerinin bir müzede koleksiyon halinde sergilenmesi olduğunu söyledi. Bu isteğinin Kıbrıs Modern Sanat Müzesi ile gerçekleştiğini belirten sanatçı, “Böylesine kapsamlı bir eğitim kurumunun kuruculuğunu yaptığı müzede adımın yer alması benim için çok gurur verici” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.