img

DEÜ, NASA'daki Türk astrofizikçiyi ağırladı


DEÜ, “Sınırların Ötesine Kültürel ve Bilimsel Bir Yolculuk” başlıklı bilim, sanat ve kariyer yolculuğunun bir arada konuşulduğu etkinliğe ev sahipliği yaptı.

DEÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte, NASA'da görevli astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, yönetmen Hasan Söylemez ve Akbank Akademi Yöneticisi Diğdem Dökmeci, gerçekleştirdikleri sunumlarıyla DEÜ’lü öğrencilere farklı alanlarda bilgiler aktardı.

“Uzay bilimleri gelecek vaad ediyor”

Yıldız, etkinlikte gerçekleştirdiği “Big Bang’den Evrenin Ölümüne” başlıklı bir sunumunda evrenin, galaksilerin ve yıldızların oluşumu, “Big Bang” diye tanımlanan Büyük Patlama ve evrenin sonuna yönelik senaryoları değerlendirdi.

Türk uzay ekosistemine tecrübelerini aktarmaktan mutluluk duyduğunu belirten Yıldız, “Türkiye'deki öğrencilere elimden geldiği kadar uzay bilimi, uzay teknolojileri, astronomi, diğer galaksilerin keşfi ve evrenin oluşumu gibi konularda konferanslar veriyorum. Uzaya erişimin çok daha ucuzladığı bu günlerde uzay bilimleri en çok gelecek vadeden sektörlerden biri haline geldi. Dolayısıyla ailelere de uzaya meraklı çocuklarını teşvik etmelerini öneriyorum.” diye konuştu.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü mezunu olan, 9 yıldır NASA’da görev yapan Yıldız, özellikle "Derin Uzay İletişimi" alanında çalışmalar yürütüyor.

“Afrika'nın bilinmeyenlerinin anlatıcısı”

Akbank Kariyer’in desteği ile yapılan etkinlikte, film yönetmeni ve belgeselci Hasan Söylemez de, sunumu sırasında alanına yönelik tecrübelerini öğrencilere aktardı.

Kendisini “Afrika’nın bilinmeyenlerinin anlatıcısı” olarak adlandıran Söylemez, ilk uzun metraj belgesel filmi "Tenere" ile birçok ödüle layık görüldü.

Söylemez, yönetmenlik serüvenini ve yeni film projesi "Metamorfoz" ile ilgili öğrencilere bilgilendirmelerde bulunarak, belgesel yapımlarından kısa bölümleri katılımcılara izletti ve filmlerin yapıldığı koşullar yönelik açıklamalarda bulundu.

Akbank Eğitim Sistemleri ve Yetkinlik Gelişim Müdürü Diğdem Dökmeci ise söyleşisinde, iş dünyası ve kariyer başlıklarında katılımcılara aktarımlarda bulundu.

Sunumların ardından soru-cevap bölümünde konuklar, öğrencilerin kendilerine yönelttikleri soruları yanıtladı. Etkinlik, konukların öğrencilerle anı fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.