news-details

Birleşik Krallık'tan "BACI" ve "KIZLAR" İzmir'de seyirciyle buluşuyor

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü Ekin Dans Topluluğu, yeni eseri BACI’yı 23 ve 24 Şubat’ta İzmir’de seyirciyle buluşturacak. Çalışmaya Ceyda Tanc Dance Company de Türkiye’de ilk kez sahneleyeceği “KIZLAR” adlı çağdaş dans gösterisi ile katılacak.23 Şubat Cuma günü Ege Üniversitesi MÖTBE Kampüs Kültür Merkezi’ndeki gösteri saat 20.00’de başlayacak. 24 Şubat Cumartesi saat 20.00’deki gösteri ise Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon’da gerçekleştirilecek. İki etkinlik de ücretsiz izlenebilecek.

Türk halk danslarını (Ege Üniversitesi) ve Birleşik Krallık çağdaş dansını (Ceyda Tanc Dance) bir araya getiren bu proje, geleneksel cinsiyet temsiline dansta meydan okuyarak küresel cinsiyet eşitsizliklerini vurgulayan, kültürlerarası benzersiz bir işbirliği olarak öne çıkıyor. Türk halk dansları çalışmalarında kullanılacak bu yenilikçi yol, dans ve cinsiyetle ilgili çağdaş ve kültürel konuları ele alarak, geleneksel cinsiyet rolleri üzerine eleştirel bir bakış açısı ile yaklaşacak.

Çağdaş izleyicide yankı uyandıracak şekilde, kültürel dansı yeniden yorumlamanın yeni yollarını geliştirilecek. Çağdaş dansı Türk halk danslarıyla ve onun küresel etkileriyle birleştirerek, kültürlerin kesişimini teşvik edecek ve Doğu ve Batı dans formları arasında köprüler kurulacak.

 


Türk dansçı öğrenciler ile İngiliz dansçılar koreografik deneyimlerini paylaşarak, yerinden edilmiş kadınların karşılaştığı zorlukları vurgulayan, ortak yeni bir performans çalışması yaratacaklar. Geleneksel Türk halk dansları, mültecilerin bir asırdan fazla süren göç hikâyelerine gönderme yapıyor; Tanc'ın Çağdaş dans çalışması, günümüzde devam eden yerinden edilme sorununu yansıtıyor ve kadın mültecilerin duygusal dayanıklılığından ilham alıyor.

 

  Hibya Haber Ajansı