img

Bakan Dönmez: "2022’de maden alanında bir rekor daha kıracağız"


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik/Söğüt’te Elginkan Holding - Serel Seramik A.Ş. Fabrikası’nın temel atma töreninde konuşma gerçekleştirdi.

Bakan Dönmez'in temel atma töreninde yaptığı açıklama şöyle:

"Bu tesislerimiz ve fabrikalarımız belki önümüzdeki günlerde, trafikte görmeye başlayacağımız elektrikli yerli otomobilin bataryalarında da kullanılabilecek. Bu yıl sonunda Bor Karbür Tesisimizi de devreye alacağız. Sona yaklaşıyoruz.

Bor karbür, özellikle Savunma Sanayimiz için oldukça kritik bir öneme sahip. Taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, askeri kıyafetler ve personel koruyucu yeleklerin zırhlanması gibi askeri amaçlı malzemelerde yoğunlukla kullanılabiliyor. 

Savunma Sanayi teknolojimiz, bugün dünyanın takdir ettiği bir noktaya geldi. Bizler de bu teknolojinin gelişimi için önemli destek vermiş olacağız. Dün biz boru yurt dışına satıyorduk. Orada bor karbür hale getiriliyor ve satın alıyorduk. Yaklaşık tonunu 500 dolara sattığımız boru, 15-20 bin dolara geri alıyorduk. Bu katma değer şimdi, bu tesisimizde kalacak. Bu ülkede kalacak. 

Son dönemde ihracatta yakaladığımız büyüme rakamları, madencilik ihracatımıza da aynı oranda yansımıştır. Madencilikte hem üretim hem de ihracat noktasında mevcut rekorlarımızı tazeliyoruz. 
2020 yılı Global Maden Üretimi verilerine göre, miktar bazında dünya 21’inci, değer bazında ise 24’üncü sıradayız. Bor ve pomza üretiminde dünya lideriyiz. Trona, soda külü ve krom üretiminde dünya ikincisi, manyezit ve diatomit üretiminde dünya üçüncüsüyüz. 

Ayrıca kurşun, linyit, barit gibi 12 madenin üretiminde yine dünyada ilk 10 içerisinde yer alıyoruz.  2002 yılında madende de 565 milyon dolar olan maden ihracatımız, 2021 yılında yaklaşık 6 milyar dolara ulaştı.
2022 yılının ilk 6 ayındaki dönemdeki verilere baktığımızda 2021’in aynı dönemine göre yüzde 19’luk bir artık var. Bu da gösteriyor ki, 2022’de maden alanında bir rekor daha kıracağız. 

Son 10 yılda ortalama, 742 milyon ton maden üretimini arttırdık. 2021 yılında alüminyum, boksit, fosfat, trona ve tuz başta olmaz üzere 14 farklı madende üretim rekorları kırdık."
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.