img

Altın Fed sonrası yeşilde bir kapanış yaptı


Hafta başından beri beklenen FED toplantısı dün gerçekleşirken, piyasalarda hareketli bir günü geride bıraktı. 1664 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, FED kararı beklenirken altın sakin bir seyir izledi. FED beklendiği üzere 75 baz puan faiz artırımı yaparak yıl sonuna kadar yüzde 4,4 seviyesine ulaşılacağı öngörüldü. Kararla birlikte altının öncelikle tepkisi alım yönlü olurken, 1688 dolar/onsla günün en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak gün sonuna kadar bu seviyede kalmayı başaramayan sarı maden Başkan Jerome Powell’in açıklamalarıyla yön bulmaya çalıştı. Powell enflasyonu kontrol altına alabilmek için FED’in şahin tutumunu devam ettireceğini söylerken, verilere bağlı kalmaya devam edeceğini söyledi. Altın ise bu gelişmeler ışığında 1673 dolar/onstan kapanış yaparak, yüzde 0,5 kazancı hanesine yazdı.

 

Gümüş de altınla benzer şekilde alıcılı bir günü geride bırakırken, FED sonrası toparlanma arzusunu sürdürdü. 19,27 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 19,56 dolar/onstan günlük kapanış yaparak yüzde 1,5 kazancı hanesine yazdı.

 

Platin ise diğer kıymetlilerden farklı olarak satıcılı bir günü geride bıraktı. 923 dolar/onstan seansa başlayan platin, 911 dolar/onstan günü tamamlayarak yüzde 1,2 kaybı hanesine yazdı.

 

Paladyum da platinle benzer şekilde günü kırmızıda kapatan bir diğer kıymetli maden oldu. 2156 dolar/ons seviyesinden güne başlayan paladyum,2142 dolar/onstan günlük kapanış yaparak yüzde 0,6 kaybı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta işlemler dünya fiyatlarının üzerinde 20 dolar/onsla gerçekleşirken, işlem hacmi açısından ortalama bir gün geride kaldı. Toplamda 3.569 kg altın ve 5.224 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.